İstanbul Bariatrics | Blog

İstanbul Bariatrics

Ameliyat Öncesi Diyetin Psikolojik Önemi

“Diyet”. Kelime olarak ne kadar da itici bir kelime. Hele de geçmişte diyetle, kilo vermeyle kötü deneyimleri olan obez kişiler için. Diyet yap, spora git ve tartıda sonucu gör! Sanki verilmesi gereken bir sınav gibi. Sonuç beklenildiği gibi olmayınca da mutsuzluk ve vazgeçmişlik hissi… Bu yüzden çoğu kişi diyet kelimesini duymak bile istemez.

Obezite cerrahisi için başvuran kişilerde geçmişteki diyet denemelerini sürdürememelerinin ya da yarıda bırakmalarının birçok nedeni vardır. İlki ne kadar kilo verirlerse versinler önlerinde hala vermeleri gereken kilolarının olmasıdır. İkincisi ise psikolojik yapılarıyla bağlantılı olan yeme bozukluklarına sahip olmalarıdır. Özellikle ikinci faktör hastaların kendilerine “ne yaparsam yapayım kilo veremiyorum!” ya da “neden bu diyeti sürdüremiyorum” gibi cümleleri söylemelerine sebep olur. Burada yapılan en büyük hatalardan birisi de diyet sürecinin gelip geçici bir süre olarak görülmesidir. Belli bir süre öğünlerine, yediği yemeklerin içeriğine ve fiziksel aktivitesine dikkat eden kişiler bir yerden sonra tüm bunları yapmayı bırakırlar. Aslında bunlar diyet yapmanın değil sağlıklı yaşam biçiminin olmazsa olmazlarıdır. Bu yüzden bir sürekliliğinin olması ve hayata adapte edilmesi gerekmektedir. Şişmanlık oranı arttıkça da bunları gerçekleştirmek zorlaşır.

Obezite ameliyatı ile kendilerine 2.şans vermek isteyen hastalar ameliyat öncesinde diyetisyen ile yaptıkları görüşmenin sonucunda ameliyat gününe kadar sıvı diyeti yapacaklarını öğrenirler. Bu diyetin amacı; ameliyat gününe kadar belli oranda kilo verip daha az riskle hastayı ameliyata almak ve karaciğerin boyutunu küçülterek ameliyatı kolaylaştırmaktır. Bu diyetin ameliyata kadar sağladığı psikolojik yararlar da vardır.

Mide küçültme ameliyatı öncesinde istediği her şeyi istediği zaman, fazla miktarlarda ve hızlı yiyen hastalar yapacakları bu diyetle, mide küçültme ameliyatı sonrasında görülebilecek psikolojik sıkıntılar ve yeme bozukları ile ilgili psikoloğa bilgi verecektir. Bu diyete gösterdikleri uyum ve bağlılık ameliyat sonrasındaki başarıyı ve gidişatı etkileyecektir. Ayrıca ameliyat öncesinde verilen kilolar arttıkça, ameliyat sonrasında hastalar için daha fazla motivasyon kaynağı olmaktadır. Aslında yapacakları bu kısa diyetle sağlıklı yaşam biçimini hayatlarına adapte etme konusunda en başta kendileri daha sonra da diyetisyen ve psikolog için umut vadeden bir adım atmış olacaklardır.

Yazar Hakkında

Eldem Erdem

Merkezimiz ve ekibimizin çok önemli bir üyesi olan; tam zamanlı psikoloğumuz, Sn. Eldem Erdem. Kendisi, yemek yeme bozuklukları ve diğer psikoloji konularda hem obezite ameliyatı öncesinde hem de ameliyat sonrasında tüm hastalarımıza aktif biçimde destek vermektedir.

Yorum Bırakın