İstanbul Bariatrics | Blog

İstanbul Bariatrics

Aşırıya Kaçmadan Tüketeceğim!

Sizlerle mide küçültme ameliyatı sonrasında yeni yaşamınızı şekillendirmek adına son derece yararlı olacağını düşündüğüm bir yazıyı paylaşmak istiyorum. Doğruyu söylemek gerekirse ilk başta dili pekte kibar olmadığı için bu yazıyı paylaşıp paylaşmama konusunda kararsız kaldım fakat İstanbul Bariatrics olarak, biz hastalarımızın gözlerine pembe gözlükler takmak yerine onlara doğruyu tüm acımasızlığıyla da olsa göstererek yeni yaşamlarına destek olmak istiyoruz. Doktor, diyetisyen, koordinasyon ekibi ve psikolog iş birliğinde çalışarak sizlere ömür boyu, kaliteli hizmet vermek için uğraşıyoruz. Çünkü sizleri sağlıklı, fit ve mutlu görmek istiyoruz. İşte bu nedenle bir diyetisyen gözüyle bu yazıyı size aktarmak istiyorum.

“Aşırıya kaçmadan tüketeceğim”

obezite

Size yukarıdaki fotoğraftaki kadınlardan hangisinin yemeğini tüketirken “Aşırıya kaçmadan tüketeceğim!” diye düşündüğünü sorsak ve dürüst olmanızı istesek, ne cevap verirsiniz?  Dürüst olun! Cevabınız pizza yiyen olmalı. Çünkü gerçek hayatta hiç kimse salataya saldırmadan önce kendini “Aşırıya kaçmadan yiyeceğim!” diye avutmaya çalışmaz!

Bir cafede sipariş ettiğiniz çikolatalı pastanız aşırıya kaçmadan tüketeceğiniz için hiç sorun değil, değil mi? Yoksa daha bugün bile tam olarak böyle mi düşündünüz? Herhangi bir masadaki zayıf insandan “Aşırıya kaçmayacağım!” diyerek aldığı 500 kaloriyi hafifletmeye çalıştığını duydunuz mu? Hayır.

Gelmiş geçmiş en kötü diyet düşüncesi!

“Aşırıya kaçmadan yiyeceğim! Bu tarz yiyeceklerden de mahrum kalmamam lazım. Sağlıksız yiyecekler eğer aşırıya kaçarsam sağlıksız olur. Önemli olan sağlıklı ve sağlıksız yiyecekleri tüketirken doğru dengeyi kurmak. Aşırıya kaçmadığım sürece herşeyi yiyebilirim.”

Peki, problem ne mi? “Aşırıya kaçmamak”, çok çok az insanda işe yarar. Bunun doğru olduğunu biliyorsunuz! Tekrar tekrar tekrar ve tekrar denediniz. Eğer “aşırıya kaçmamak” işe yarıyor olsaydı, midenizin büyük bir kısmı kesilip alınmış veya bağırsağınız kısaltılmış olarak bu yazıyı okuyor olmazdınız. Boşverin… Vazgeçin. Bu gereksiz düşünceyi terk edin. Bütün hayatınız boyunca işe yaramadı ve şu an da yaramıyor. (Tabi mide küçültme ameliyatı yeni olduğunuz için balayı döneminde değilseniz. Söylemekten nefret ediyorum ama şuan cips ve hamburger yeseniz bile kilo vermeye devam edeceksiniz ve bu şekilde yemeye devam ederseniz de 6 ay sonra geri kilo almaya başlayıp eski halinize döneceksiniz…)

Siz iradesiz değilsiniz!

Gerçekten çok ama çok sağlıksız yiyecekler var. Neden aklı başında biri cips, fast food, şeker ve kızartma gibi fazla yağlı ve katkı maddeli ürünleri kilo vermeye çalıştığı halde tekrar hayatına geri sokar ki? Özellikle de böyle büyük bir cesaret gösterip mide küçültme ameliyatı olup, kilo vermek için sarf edilen bir sürü uğraştan sonra!

“Aşırıya kaçmamak” kendi kendini avutmasının uygulanmasındaki en büyük sorun malesef ki irade kontrolü. Siz iradesiz değilsiniz! İradeli olun ve sağlığınıza sahip çıkın, görünüşünüze sahip çıkın! “Aşırıya kaçmadan tüketeceğim” bahanesinden kurtularak işe başlayın!

obeziteye-dur“DUR!”

Mutfaktan bir kavanoz çikolatayı ve bir kaşık kaptığınız zamanları düşünün. Kaç kere o kavanozun içinden 1-2 kaşık alıp kalanını dolaba geri koydunuz? Dürüst olun… Teşekkürler.  Neden mi obezite ameliyatından sonra bunun farklı olmasını bekliyoruz? Çünkü “aşırıya kaçmayacağım” diye kendinizi kandırarak ve hiç bir zaman doygunluk hissedemeden yediğiniz o yüksek şekerli ve kalorili yiyeceklerde bile artık beyninize “DUR!” komutu gidecek.

Yeni sınırlayıcınız, mideniz!

Sizin yediğiniz yemeği sınırlama yöntemleriniz işe yaramadı. Yoksa işe yaradığını mı düşünüyorsunuz? İtiraf edin, öyle olsaydı obez olmazdınız. Sıra sınırlamayı yeni midenize bırakmakta!

Obezite cerrahi sonrası uzun dönemde, “Aşırıya kaçmıyorum” hastalarının duvara çok daha sert vurduğunu görüyoruz. Çünkü onlar mide küçültme ameliyatı olmalarına neden olan yiyecekleri “aşırıya kaçmadan”  tüketmeye devam ediyorlar.

Şu an sizi bu duruma getirip, sağlığınızı bozan, yaşam kalitenizi düşüren, neredeyse hayatınızın kısalmasına sebep olan bu kötü yiyeceklerden vazgeçmenizin tam zamanı! Şeker ve cipse yapışmayı bırakın! Bu ameliyatı bir “yeni hayata bedava geçiş kartı” olarak değerlendirin ve gerekli değişiklikleri yapın!

Gri amaçlar yerine siyah veya beyaz amaçlar edinin. Ne istediğinizi kesin olarak bilin ve amacınıza emin adımlarla yürüyün. Zayıflayıp daha mı iyi görünmek istiyorsunuz? Yapın o zaman! “Yarın daha az yiyeceğim”, “Daha çok spor yapacağım”, “Bir daha aşırıya kaçmayacağım”  diye geleceğe yönelik bahaneleri de bırakın. İstediğiniz şeyi “şu an” dan alın!  Yarın daha mı az yiyeceksiniz? Sonra ne olacak?

Sağlıklı ve fit

Sağlıklı beslenmeye”gerçekten” karar verdikten sonra çok fazla seçenek olduğunu sizde göreceksiniz. Bol kalorili tatlıları ve yağlı cipsleri yemek listenizden sonsuza kadar silin. Örneğin onların yerine kendinize daha sağlıklı, kendiniz yaparak içine ne koyduğunuzu görüp bileceğiniz, tatlandırıcı ve yağsız sütle hazırlanmış tatlı tarifleri bulun ve tatlı kaçamaklarınızı onlarla değerlendirin.

Unutmayın, siz isterseniz başarırsınız!

“http://www.bariatriceating.com/2015/03/23/why-everything-in-moderation-is-bariatric-baloney/” sayfasından alıntı yapılmıştır.

Yazar Hakkında

Fatma Kahraman

Ekibimizin diyetisyeni Sn. Fatma Kahraman’dır. Fatma Hanım beslenme diyetetik bölümünden mezun olmuş, ayrıca danışmanlığımızı yapan A.B.D New York’ta bulunan Lenox Hill Hospital’da bariatrik cerrahi sonrası beslenme konularında uzmanlaşmış kişilerden eğitim almıştır. Kendisi obezite ameliyatı öncesinde ve ameliyat sonrasında tüm hastalarımıza beslenme danışmanlığı yapmaktadır.

Yorum Bırakın