İstanbul Bariatrics | Blog

İstanbul Bariatrics

Diyetisyen Psikolog İşbirliği

Daha önce birçok kez obezite ameliyatı sonrası diyetisyen ve psikolog desteğinin öneminden söz ettik. Bu sefer ise kliniğimizin diyetisyeni Fatma Hanım ve psikologu Eldem Hanımla gerçekleştirdiğimiz röportajda diyetisyen psikolog iş birliğinin öneminden söz ettik.  Keyifle okuyacağınız ve çok şey öğreneceğiniz bir röportaj oldu.

Eldem hanım, mide küçültme ameliyatı olmak isteyen bir hasta için diyetisyen, psikologun önemi nedir sizce?

Kliniğe gelen çoğu hastalarımızın daha önce birçok kez diyet denemeleri olan kişiler oluyor.  Aslında beslenme bilgisi açısından çoğunun bir eksiği yok. Geçmişte kilo vermek adına, sadece mide küçültme ameliyatı sonrası beslenmeyle ilgili çoğunun yanlış yaptığı ya da bilmediği noktalar var. Ama psikoloji açısında geçmişte kilo vermeye dair bilgilere sahipken kilo verememesi ve bunu sürdürememesinin sebebi aslında psikolojik oluyor. Obezite ameliyatı sonrasında da diyetisyen desteği olduğu halde diyetisyenin dediğine uymayan ve bu süreçte zorluk çeken birisi için psikolojik destek almak şart oluyor.

obezite-cerrahi-diyetisyen-psikolog-isbirligi

 

Fatma Hanım sizin yorumunuz?

Obezite ameliyatı öncesinde hastaların diyetisyen rolü açısından değerlendirmeleri önemli. Hastaların mevcut beslenme alışkanlıkları, muhtemel kilo alma nedenlerini değerlendiriyoruz. Mide küçültme ameliyatı öncesi görüşmelerde ameliyat sonrası için eğitimler veriliyor. Ardından da psikolog görüşmesi burada aldıkları o bilgileri yapmaları gereken yaşam tarzı değişikliklerini sindirmeleri açısından da önemli oluyor.

Eldem Hanım:  Bir yandan da şu oluyor, bununda üzerinde durmakta fayda var. Geçmişte psikolojik sebeplerden ötürü kilo almış hastalar var. Bu açıdan bu psikolojik sebepler çözüme kavuşturulmadığı takdirde mide küçültme ameliyatı sonrası geri kilo alma açısından bu durum risk faktörü olabiliyor. Hiçbir psikolojik kilo almalarına sebep olmasa bile ameliyat sonrası bir yaşam değişikliğine geçme süreçlerini psikolojik destek almaları kolaylaştırıyor.

Fatma Hanım:  Zayıflama sürecinde bir profesyonelden yardım almak dendiğinde aklımıza sadece diyetisyenler geliyor. Oysaki diyetisyen psikolog iş birliği ile aslında bu süreç olması gerektiği gibi sürdürülebiliyor.  Eldem hanımında dediği gibi hastalarımızın genelinin beslenme bilgisi açısından bir eksiği yok. Zaten bilgi çağındayız internette, televizyonda sağlıklı beslenme çok konuşuluyor doğrusuyla yanlışıyla.  Ama sağlıklı beslenmeyi sürdürme konusunda bu iş psikolojide bitiyor. Neden bir kişi çok stresli ya da sinirliyken diyetini tatlıyla bozuyor? Bu durumda bizim diyetisyenler olarak çok fazla bir etkinliğimiz yok. Bunun nedeni de oradaki kırılma noktasının psikolojik olmasıdır. Kişinin diyetini sürdürmek açısından psikolojik destek çok önemlidir.

Peki, siz burada diyetisyen ve psikolog olarak nasıl bir iş birliği yapıyorsunuz?

Eldem Hanım: Mide küçültme ameliyatı olmak için gelen hastamız ameliyat öncesinde yapılan kapsamlı bir checkup sırasında öncelikle diyetisyenimiz Fatma hanımla görüşüyor ardından benimle görüşüyorlar. Buradaki amacımız mide küçültme ameliyatı öncesi ve sonrası diyeti bilsin ki bakalım buna adapte olabilecek mi? Kafasında ameliyat sonrasına dair psikolojik sorular var mı? Ben de görüşme boyunca bunları konuşmuş oluyorum. Mide küçültme ameliyatı sonrasında hastamız belirli aralıkla geliyor. Ve yine önce diyetisyenimizle görüşüp orada yapılan bir hata varsa, bu hatalar psikologla konuşulup psikolojik bir etken var mı bunlar görüşülüyor.

Fatma Hanım:  Ameliyat öncesi Eldem hanımla birlikte bu hastalarımızı teker teker hastaları kendi profesyonellik alanımızda tanıdığımız ve değerlendirdiğimiz için birbirimizle bu konuda görüş alışverişi de yapıyoruz. Aynı zamanda spesifik olarak kendimizde zaman içerisinde bu görüşmeler arasında bilgi alış verişi yapıyoruz nasıl bir takip sistemi geliştirmeli diye. Çünkü bazı adaptasyon problemi olan hastalar olabiliyor. Daha özel ilgilenilmesi gereken hastalar olabiliyor. Biraz daha psikolojik faktörleri ağır basan kişiler olabiliyor. Onun için kendi aramızda bilgi alışverişi yapıyoruz sık sık.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Eldem Hanım: Bizim sağladığımız bu iş birliğine hastanın da katılmasını istiyoruz. Uzun dönemde başarılı kilo vermek ve bu başarıyı korumanın iki yolu var birincisi diyetisyen, psikolog hasta iş birliği, ikincisi aylık destek grup toplantıları. Bu toplantılara hastalar çok sık gelemeyebiliyorlar ama kliğine istedikleri zaman gelebiliyorlar ve bu şekilde yapılan uyumlu bir iş birliği de uzun vadede başarı sağlıyor.

Yazar Hakkında

Pınar Özer

Kliniğimizin obezite koordinatörü Sn. Pınar Özer Türkiye’nin önde gelen iki başarılı fitness kulübünde edindiği 8 yıllık hizmet sektörü tecrübesinden sonra kliniğimizde obezite koordinatörlüğü görevini üstlenmiştir. Kendisi obezite ameliyatı öncesinde ve sonrasında hastalarımızla ilgili tüm konularla yakından ilgilenip destek olmaktadır.

Yorum Bırakın