İstanbul Bariatrics | Blog

İstanbul Bariatrics

Hangi Psikolojik Faktörler Obeziteyi ve Geri Kilo Alınımını Etkiler?

Obezite tüm dünya genelinde insan sağlığını tehdit eden bir sağlık problemi haline gelmiştir. Her geçen gün de görülme sıklığı artmaktadır. Bu artışta genetik, hormonal, ve çevresel faktörlerin büyük bir payı vardır. Tüm bunlara ek olarak psikolojik faktörler de göz ardı edilemeyecek düzeyde obezite üzerinde etkilidir.

Peki psikoloji kilo alımına ve obeziteye nasıl yol açabilir? Ebeveynin çocuk ile kurduğu ilişki obezite-psikoloji ilişkisinin en başında gelebilir. Çocuğa yönelik aşırı korumacı, aşırı mesafeli ve/veya soğuk davranışlar; çocuğun özerliğini ve sınırlarını ihlal eden ebeveyn tutumları, yemeğin bir rahatlama ya da elde edilemeyen sevgiyi tamamlama aracı olarak kullanılmasına sebep olabilir. Bu da erken yaşlardan itibaren yemeğin fizyolojik ihtiyaçlar dışında kullanılmasına ve kilo alımına yol açabilir. Yetişkinliğe gelindiğinde ise yemeğe yüklenen anlam ve bakış açısı aynı şekilde devam eder. Tam anlamıyla tamamlanmayan duygusal ihtiyaçlar gün be gün kilo artışına sebep olur.

Depresyon ve kaygı bozukları ise obezite ile çokça ilişkilendirilen psikopatolojilerdir. Kişiler depresif ya da kaygılı hallerini yemek yiyerek dindirmeye, görmezden gelmeye ya da düzenlemeye çalışıyor olabilirler. Bir diğer olasılık da kilolu oldukları için depresif ya da kaygılı hissetmeleridir. Bu ikinci olasılık bir süre sonra kilo alma ve psikopatoloji kısır döngüsünü yaratabilir.

Psikolojik faktörlerden bir diğeri travmatik yaşam öyküleri olabilir. Kayıplar, kazalar, şiddet ve cinsel istismar gibi travmatik etki yaratan durumlar kişilerin hayatlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu şartlar altında yemek travmaya ait olumsuzluklara getirilen bir baş etme yöntemi olabilmektedir. Önemli olan travmatik olayın yaratmış olduğu olumsuz etkisi konusunda profesyonel bir destek almaktır.

Tüm bunlara ek olarak kötü giden evlilikler, stresli iş/okul yaşamı ya da öğrenilen yanlış yeme davranışları psikoloji ve obezite arasındaki ilişkiyi açıklamada göz önünde bulundurulması gereken noktalardır.

Siz de obezite ile mücadele ediyor, yemeği fizyolojik ihtiyaçlarınız dışında kullanıyor ve yeme davranışı üzerinde kontrol sağlamakta zorluk yaşıyorsanız, ne hissettiğinize ve ne yaşadığınıza ya da yaşamakta olduğunuza bakarak odağı asıl sebeplere yani psikolojiye çevirmiş olursunuz. Böylece temelde size asıl rahatsızlık veren şeyi çözmek adına adım atmış olursunuz. Bunların beraberinde de yemekle olan ilişki daha sağlıklı bir hal alır.

Obezite cerrahisi sonrası sürece adapte olmakta ve yemekle sağlıklı ilişki kurmakta zorlanıyor, tekrar kilo alma riskinizin yüksek olduğunu düşünüyorsanız çözüme kavuşmamış, tamamlanmamış psikolojik faktörlere bakmak yardımcı olacaktır.

Yazar Hakkında

Eldem Erdem

Merkezimiz ve ekibimizin çok önemli bir üyesi olan; tam zamanlı psikoloğumuz, Sn. Eldem Erdem. Kendisi, yemek yeme bozuklukları ve diğer psikoloji konularda hem obezite ameliyatı öncesinde hem de ameliyat sonrasında tüm hastalarımıza aktif biçimde destek vermektedir.

Yorum Bırakın