İstanbul Bariatrics | Blog

İstanbul Bariatrics

İbrahim Artar Tüp Mide Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Yaşadıklarını Anlattı

İbrahim Bey obezite ameliyatı öncesi bir sürü yandaş hastalıkla mücadele ediyordu. Ta ki mide küçültme ameliyatlarını duyana kadar şimdi ise yeni hayatına mutlu ve sağlıklı şekilde devam ediyor. Bu yazıda İbrahim Bey Tüp mide ameliyatı öncesi ve sonrası yaşadıklarını bizimle paylaştı.

tüp-mide-ameliyati

 

İbrahim Bey ne kadar oldu siz tüp mide ameliyatı olalı?

2013 Temmuz da oldum.

Kaç kilo ile girdiniz ameliyata?

142 kg

Şimdi kaç kilosunuz?

Şuan 88 kiloyum

Peki, tüp mide ameliyatı olmadan önce nasıldı hayatınız?

Berbattı tek kelimeyle. Bizde kilo genetik bir sorun çocukluğum kilolu geçti daha sonra lise çağlarımda diyet yaptım zayıfladım ama üniversite de yine başladım kilo almaya. Hayatım sürekli diyet yamakla geçiyordu 20 kilo veriyorum 30 kilo alıyorum böyle böyle 152 kiloları gördüm. 15 yıldır obezdim, uyku apnem, şeker hastalığım vardı, insülin kullanıyordum. Zor bir dönemdi yani.

tüp-mide-ameliyati

Peki, ameliyatınız nasıl geçti çok ağrınız oldu mu?

Şunu tüm samimiyetimle söyleyebilirim ki elinizde parmağınızda küçük bir kesik olur nasıl bir acı hissedersiniz, ben onu bile hissetmedim ağrı, acı hiçbir şey olmadı ben asla bu kadar kolay bir ameliyat olabileceğini tahmin etmemiştim.

Obezite ameliyatı sonrası o beslenme düzenine alışmanız nasıl oldu?

Ben ondada hiç sıkıntı çekmedim zaten kendimi hazırlamıştım zaten.  Bu sürece kendini iyi hazırlamak önemli ben bu durumu artık yaşam şekli haline getirmeye karar vermiştim ve bu alışkanlığımı da bir bucuk sene güzel uyguladım sonrasında yüzde yüz uyguladım şimdi biraz daha az dikkat ediyorum ama yine de hala bozmamaya kararlıyım.

Peki, iki yıldan fazla süre geçmiş bugün neden kliniktesin ne yapmak için geldiniz?

Ben daha önce şeker hastası olduğum için şuan çok iyiyim değerlerim 100 – 90 civarları çıkıyor ama bugün Ozan Bey tekrar bakmak istedi şeker durumuma ve çıkan sonuçlara bakınca şekerimin tamamen geçtiğini gördük.

Peki, ekiple ilişkiniz nasıl görüşüyor musunuz?

Ya hiç boş bırakılmıyorum bu kadar zaman geçmesine rağmen hala Ozan Bey en geç iki ay arayla arar, diyetisyen Fatma hanımda öyle ben böyle bir ilgi beklemiyordum açıkçası J

Mide küçültme ameliyatınızdan sonra hayatınızda neler değişti?

Her şey değişti her şey.  Yaşam standartlarım aile hayatım bile değişti. Önceden en nefret ettiğim şeydi dışarı çıkıp dolaşmak alışveriş yapmak şimdi ben evde durmuyorum ailemi alıp çıkıyorum sürekli gezmeye. Onlar bana yetişemiyorlar artık. Çocuklar bazen “Baba siz annemle gidin, biz yorulduk gelmeyelim” dedikleri oluyor. Önceden akşamları eve gittiğimde yemek yedikten sonra koltuğa oturup uyumam yaklaşık bir dakikamı almıyordu. Yine her akşam ayaklarım inanılmaz ağrırdı taşıdığı yük fazlaydı tabi. Benim oturarak uyuyabiliyordum yastık gibi bir et yığını vardı boynumun arkasında boynum hiç sağa sola gitmiyordu uyurken.

Peki, korkuyor musunuz şuan eski halinize dönmeye?

Tabi çok, her gün tartılırım mutlaka. İnşallah bir daha eskiye dönmem çünkü buralara kadar gelmişim geri dönmeyi hiç istemem. Aslında bizim elimizdeki tabi ki artık her şey buradan başa dönmek büyük saçmalık olur.  Obezite olabilecek en kötü hastalık, ben 35 yaşında oldum geç oldum sayılmaz vücudum daha fazla zarar görmeden kurtuldum. Şeker hastalığının ileride nelere yol açtığını insanı ne hale getirdiğini bildiğim için korkum iki kat oluyor.

Şimdi eskiye dönüp baktığımda sanki o başka bir insan şimdi ben başka bir insanım.

Sosyal ortamlar sizi zorluyor mu peki şuan?

Yok, zorlamıyor çok da güzel oldu. Ben eskiden beri çok sık olmamakla birlikte alkol alırım, eskiden bir şişe rakı içerdim sarhoş olamazdım, şimdi iki kadehte sarhoş oluyorum. Hiç yorulmuyorum artık J

Çevrenizde tepkiler nasıl?

6-7 görmeyenler oluyor mesela asla tanımıyorlar beni bazen inanmayanlarda oluyor. Ama benim yüzüm de çok değişti.

Peki, mide küçültme ameliyatı düşünen kişilere söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Zaman kaybetmesinler.  Her geçen gün kayıptır.

İbrahim beye bu güzel sohbetinden ve örnek davranışından dolayı çok teşekkür ederim.

Yazar Hakkında

Pınar Özer

Kliniğimizin obezite koordinatörü Sn. Pınar Özer Türkiye’nin önde gelen iki başarılı fitness kulübünde edindiği 8 yıllık hizmet sektörü tecrübesinden sonra kliniğimizde obezite koordinatörlüğü görevini üstlenmiştir. Kendisi obezite ameliyatı öncesinde ve sonrasında hastalarımızla ilgili tüm konularla yakından ilgilenip destek olmaktadır.

Yorum Bırakın