İstanbul Bariatrics | Blog

İstanbul Bariatrics

Obezite Ameliyatı Sonrası Az Görülen, Az Bilinen Bir Komplikasyon: Düşük Ayak

Çoğumuzun başına gelmiştir. Gecenin bir yarısı ansızın uyanırız ve bir bakarız ki üzerine yattığımız kolumuz hareket ettiremeyecek derecede uyuşmuş. Bir süre beklediğimiz zaman karıncalanma tarzında tuhaf hislerle uyuşukluk geçer. Bu durumun sebebi dirsek bölgesinde derimizin hemen altında seyreden ulnar sinirin baskı altında kalması ve geçici olarak fonksiyonunu kaybetmesindendir. Bu durum gecenin bir yarısı kolunuzun üzerine yattığınızda oluşursa, sinir” baskı altındayım boğuluyorum” der ve beyne sinyal göndererek sizi uyandırır. Baskı ortadan kalkar ve sinir kendini kurtarır.  Sinirin uzun süre baskıya maruz kaldığı durumlarda sinirde kalıcı fonksiyon kaybı görülebilir.

Obezite ameliyatı sonrası düşük ayak

Düşük ayak da benzer bir durumdur. Yürümemiz esnasında ayağımızın uygun zamanda doğru yönde kaldırılmasını sağlayan kasların kontrolünü peroneal sinir sağlar. Peroneal sinir dizin dış yan alt kısmından bacağın dış yanı boyunca ayak bileğine kadar bir seyir gösterir. Sinir diz bölgesinde deri altına yakın seyreder ve bu bölgede baskı altında kalırsa düşük ayak belirtileri ortaya çıkabilir.

Düşük ayak, ayağı bilekten yukarıya kaldırmanın zorlaşması veya tamamen kaybolmasıdır. Düşük ayak problemi olan kişi parmaklarını yerde sürüyerek yürür. Ayağın kaldırılması gereken durumlarda merdiven çıkma, yokuş çıkma ve yumuşak yüzeylerde yürüme gibi aktiviteler zorlanarak yapılır.

Kazalar, omurga yaralanmaları, bel fıtığı, yanlış yapılan iğneler ve birçok durum düşük ayağa sebep olabilir. Belli bir sürede etkin kilo kaybı görülen insanlarda da düşük ayak görülme riski artmaktadır.

Bu durum ilk kez 2. dünya savaşında zor koşullarda fazla kilo kaybına uğrayan savaş mahkûmlarında gözlenmiştir.

Konumuzla alakasına gelecek olursak; Mide küçültme ameliyatı geçiren insanlarda etkin kilo kaybına bağlı olarak düşük ayak görülme riski az da olsa artmaktadır. Mide küçültme ameliyatı geçiren insanlarda uzun dönemde az görülebilen ancak önemli bir komplikasyondur. Bunun nedeni, etkin kilo kaybıyla deri altı yağ dokusunun azalmasına paralel olarak diz bölgesinde deri altında yüzeye çok yakın seyreden sinirin dış travmalara karşı daha hassas hale gelmesindendir. Özellikle obezite ameliyatı sonrası uzun dönemde uzun süre bacak bacak üstüne atarak oturan hastalarda, çömelerek oturanlarda ve başka faktörlerle sinir baskı altında kalarak sıkışabilir ve yukarıda tarif ettiğimiz belirtiler görülebilir.

Semptomların ani ve şiddetli olarak ortaya çıktığı hastalarda sinirin üzerindeki baskıyı gidermeye yönelik acil operasyon gerekebilmektedir.

Düşük ayak belirtileriyle 160 hastanın ameliyat edildiği bir çalışmada 77(%48) hastada nedenin kilo kaybı olduğu saptanmıştır.  Bildiğimiz gibi obezite cerrahisi geçiren hastalarda ilk aylarda daha çok kilo verilmektedir, ilerleyen aylarda kilo verme oranı gittikçe azalarak devam etmektedir. 1-1,5 yıl sonra da kilo verme durmaktadır. Bu süreçte özellikle 4.-5. aydan sonra ayaklarda uyuşukluk, karıncalanma, güç kaybı görülen hastalar mutlaka bu durumu önemsemeli ve doktor kontrolünden geçmelidir. Bu hastalarda peroneal sinir fonksiyon kaybına yönelik tüm tetkikler yapılmalıdır.  İstanbul Bariatrics olarak bizim de klinik tecrübemizde mide küçültme ameliyatı yaptığımız 400 hastanın 2’sinde bu sinirin sıkışmasına bağlı semptomlar ortaya çıkmış siniri rahatlatmaya yönelik gecikmeden yapılan müdahaleyle tam bir düzelme sağlanmıştır.  Özet olarak, obezite ameliyatı sonrası kilo verme sürecinde az görülen bu komplikasyon bilinmeli ve kontrollerde hastalar da bu konuda bilgilendirilmelidir.

Yazar Hakkında

Ozan Şen

Deneyimli cerrah arkadaşımız Op. Dr. Ozan Şen cerrahi ekibimizin önemli bir parçasıdır. Ankara Üniversitesi kökenli Dr. Ozan laparoskopik cerrahide ciddi deneyim sahibidir ve 5 yıllık “bağımsız” çalışmanın ardından ekibimize katılmıştır.

Yorum Bırakın