İstanbul Bariatrics | Blog

İstanbul Bariatrics

Obezite Ameliyatı Sonrası Uzun Dönemde Yapılan Hatalar

Bu yazıda sizler için obezite cerrahisi sonrasında, uzun dönemde yapılan bazı hatalardan başlıklar halinde bahsetmek istiyorum. Bu hataların bir kısmı beslenme ile ilgili bir kısmı ise obezite cerrahisinin psikolojik boyutu ile ilgilidir. Yeni ameliyat olanlar için rehber niteliğinde olabilecek bu yazı, ameliyatının üzerinden çok zaman geçenler için farkında olmadan yaptıkları hataları düzeltme fırsatı sağlayacaktır.

 

 

yemek

Beslenme ile ilgili yanlış bilinenler: Ameliyat olan hastalar uzun dönemde 30 dakika kuralı, yiyecek seçimi, soda tüketimi, alkol kullanımı, günlük içilen su miktarı ve atıştırmalıkların nasıl olacağı konusunda yanlış ya da eksik bilgiye sahip olabilirler. Beslenme konusunda yapılan yanlışlar da kişilerin kilo vermelerini etkileyebilir. Bu yüzden obezite cerrahisi alanında uzmanlaşmış bir diyetisyen ile iş birliği içerisinde olmak, uzun dönemde başarı ve istikrar sağlar. Tüm bunların yanında ameliyat sonrasında hastaların protein ve vitamin kullanımı hastalar için önemli bir noktadır ve bazı hastalar ömür boyu vitamin kullanmaları gerektiğini bilmemektedir. Belli bir döneme kadar kullanılan protein tozları da diyetisyen eşliğinde düzenlenmeli ve protein ağırlıklı yiyeceklere geçileceğinin kararı verilmelidir.

Psikolojik problemleri çözüme kavuşturmama: Mide küçültme ameliyatı öncesi dönemde kişi herhangi bir sebepten dolayı psikolojik sıkıntılar yaşamış olabilir. Bu sıkıntıları ameliyat öncesi dönemde tıkınırcasına yiyerek ya da duygusal yeme davranışı göstererek yok saymaya çalışmış olabilir. Bu tür davranışlarda bulunmak sadece duyguları doyurur. Problemler çözüme kavuşturulamaz ise ameliyat sonrası dönemde etkisini sessizce sürdürmeye devam eder. Bu psikolojik sıkıntıların ameliyat sonrası dönemdeki etkisini azaltabilmek için psikolog ile görüşmeler yapmak fayda sağlayabilir.

Verilen kiloları korumak ve daha fazla kilo vermek için yanlış yeme davranışlarında bulunmak: Ameliyattan sonra kilo veren hastalar, mevcut kilolarını korumak ya da olmaları gereken kilodan daha da aşağıda bir kiloya sahip olmak için anoreksiya ya da bulimia gibi yanlış ve kişiye zarar veren yanlış yeme davranışlarında bulunabilirler. Bu durum obezite gibi ciddi bir durumdur ve dikkate alınması gerekmektedir. Böyle bir döngüye girmeye başladığınızı hissettiğiniz anda ya da hasta yakını olarak böyle bir şeyi fark ettiğinizde psikoloğunuz ve diyetinizden yardım almanız gerekir.

Sporu hayata sokamama: Obezite cerrahisi sonrasında önemli olan bir diğer nokta da spordur. Ameliyat öncesi dönemde kilolarından ve yandaş hastalıklarından dolayı spor yapamayan hastalar, ameliyat sonrasında bedensel olarak daha rahat spor yapabilirler. Spor, hem kilo verme sürecinde hem de yeni bir sosyal çevre edinilmesinde yardımcı olacaktır. “Hangi sporu yapmaktan hoşlanırım?” ya da “Hangi sporu yapsam hiç sıkılmadan devam edebilirim?” sorularını sormak hem spora başlamak hem de spor salonu ve yürüyüş dışında başka alternatifler bulmak için ilk adım olabilir. Ameliyat öncesinde küsülen spor belki de hobiniz olabilir.

Ameliyattan sonra cerrahi ekibiyle ilişkiyi kesmek: Obezite cerrahisi sonrasında, uzun dönemde kalıcı bir başarının sağlanabilmesi hastanın da dâhil olduğu takım çalışması ile gerçekleşebilir. Ameliyat olduğunuz ekip ile iletişimi kesmemek, başarılı ve kalıcı kilo vermek ve psikolojik problemler üzerine çalışabilmek için çok önemlidir. Çoğu hasta ameliyattan sonra iletişimi keserek, uzun dönem takibin ve kilo verme sürecinin önüne geçmektedir. Ekibiniz ile sürekli temas halinde olmak size motivasyon sağlayacaktır.

Ameliyattan sonraki yeni hayatınızda hata yapmış olabilirsiniz. Önemli olan bunların farkına varmaktır. Biz İstanbul Bariatrics ekibi olarak bu süreçte sizinle beraberiz.

Yazar Hakkında

Eldem Erdem

Merkezimiz ve ekibimizin çok önemli bir üyesi olan; tam zamanlı psikoloğumuz, Sn. Eldem Erdem. Kendisi, yemek yeme bozuklukları ve diğer psikoloji konularda hem obezite ameliyatı öncesinde hem de ameliyat sonrasında tüm hastalarımıza aktif biçimde destek vermektedir.

Yorum Bırakın