İstanbul Bariatrics | Blog

İstanbul Bariatrics

Obezite Cerrahi Sonrası En Çok Yapılan 10 Hata

Obezite cerrahi sonrası yapılan hataların en büyük nedeni operasyon sonrası erken dönemde hata yapıldığı halde kilo verilmeye devam edilmesi olarak görülmesidir. Ne kadar çok ve hızlı kilo verdiğinizin bir önemi yok. Evet, şu an hata yaptığınız halde kilo vermeye devam ediyor olabilirsiniz. Ama maalesef ki bu hatalar yapılmaya devam edildiği takdirde çok kısa bir sürede kilo vermeniz duracak, hatta ve hatta geri kilo almaya başlayacaksınız. İşte en çok yapılan 10 hata!

1) Yemeklerle beraber içecek içmek

Ağzınız yemek ile doluyken kocaman bir yudum “Ice Tea” almak çoğunuz için normal gelebilir. Fakat obezite cerrahi sonrası bunu yapmak kesinlikle bir hata. “30 dakika Kuralı”ndan çoğunuzun haberi vardır. Olmayanlar için; 30 dakika kuralı: yemeklerden 30 dakika önce, yemek sırasında ve yemeklerden 30 dakika sonrasına kadar sıvı tüketilmemesi gerektiğidir. Bu kurala uymamak vücuda gereken besinin alınamamasına, midenin genişlemesine ve dumping sendromuna neden olacağından dolayı, hayat boyunca mutlaka uygulanması gerekmektedir!!!

2) Soda içmek

Obezite cerrahi hastalarımızın çoğu, operasyon öncesinde bolca soda tüketme alışkanlığına sahip olabiliyor. Aslında kalorisiz ve kilo almaya etkisi olmayan bir içecek olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki, neden soda tüketimi yasak? Soda, içerdiği gazdan dolayı midenin genişlemesine neden olur. Mide genişlemesi de, uzun vadede geri kilo alımlarına neden olur. Bu nedenle soda tüketimi obezite cerrahi sonrası ömür boyu tavsiye edilmemektedir!!!

3) Doğru yiyecek tercihleri yapamamak

Obezite cerrahi sonrası hastaların en çok yaptığı hatalardan biri de doğru besin seçimi yapamaması veya maalesef operasyon sonrası ilk zamanlarda yanlış seçim yapsa da kilo verdiği için bile bile yanlış seçimler yapmaya devam etmesi. Zayıf olan insanların besin tercihlerini göz önünüze getirin. Zayıf oldukları halde ızgara levrek ve salata tercih ediyorlar değil mi? Yoksa onu tercih ettikleri için mi zayıflar? Doğru yiyecek tercihlerini mutlaka diyetisyeninizden (benden:)) öğrenmeli ve artık yanlış besin seçimi yapmamalısınız! Uzun vadede ömür boyu zayıf olmanızın yegâne kuralı bu!

4) Multivitamin ve protein tozu takviyelerini ihmal etmek

Obezite cerrahi operasyonu geçirdiniz, çok kısa bir sürede çok fazla kilo verdiniz/vermeye devam ediyorsunuz ve multivitamin takviyesine ihtiyacınız olmadığınızı mı düşünüyorsunuz? Uluslararası doktor ve diyetisyenlerin aldığı ortak karar; obezite cerrahi sonrası hastaların “ömür boyu” multivitamin takviyesi alması gerektiği. Obezite cerrahi sonrası besin alımınız ve emiliminiz kısıtlandı. Bu da maalesef yeterli vitamini alamıyorsunuz, alsanız da ememiyorsunuz anlamına geliyor. Bu nedenle (siz ihtiyacınız olmadığını düşünseniz bile) sağlık profesyonelleri olarak biz ömür boyu multivitamin takviyesine ihtiyacınız olduğunu ve mutlaka multivitamin takviyelerinizi kullanmanız gerektiğini, kullanılmadığı takdirde operasyon sonrası uzun dönemde osteoporoz gibi vitamin ve mineral eksikliğine bağlı çok fazla ciddi hastalığın görülebileceğini söylüyoruz.

Protein tozuna gelince, operasyon sonrası 3.günden itibaren, diyetisyeniniz yeterli proteini besinlerden aldığınızı ve takviye protein tozunu bırakabileceğinizi onaylayana kadar mutlaka kullanılması gerekiyor. Aksi takdirde kas kayıpları, yorgunluk, halsizlik gibi birçok istenmeyen sorun ortaya çıkacaktır.

5) Ne kadar alkol tüketebileceğini anlamamak

İlk 3 ay kesinlikle alkol tüketimini önermiyoruz. Peki ya sonrasında? Tabii ki sonsuza kadar alkolü hayatınızdan çıkartmak zorunda değilsiniz. Şimdi böyle dedim diye de bu hemen markete koşup bir şişe viski alabilirsiniz anlamına da gelmiyor. Yapılan hata da tam olarak bunu anlamamak. Evet, alkollü içeceklerin hepsini hayatınızdan çıkartmak zorunda değilsiniz. Ama viski, vodka, tekila gibi yüksek alkol ve dolayısıyla yüksek kalorili alkollü içecekleri hayatınızdan çıkartmalısınız. Peki, hangi alkollü içecekleri tüketebilirsiniz? Mesela ayda 1 kadeh olarak tüketeceğiniz bir kırmızı şarap sizin için en iyi tercih olacaktır.

6) Yeterince su içmemek

Protein tozunuzu ve multivitamin takviyelerinizi düzenli olarak kullanıyorsunuz. Yine de hala yorgunluk, halsizlik, mide bulantısı, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi sorunlarla mı karşılaşıyorsunuz? Nedeni yeterince su tüketmemeniz olabilir! Obezite cerrahi sonrası en çok karşılaşılan sorunlardan bir diğeri de yeterince su tüketmemeye bağlı dehidrasyon ( su kaybı) oluşması. Bazen dehidrasyon o kadar şiddetli olabiliyor ki hastalar hastanede serum takılması gerekecek duruma bile gelebiliyor. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için ve ayrıca vücudun yağ yakabilmesi için suya ihtiyacı olduğunu da bilerek mutlaka su tüketiminizin yeterli düzeyde olduğuna emin olmalısınız! (Su içmek aklıma gelmiyor diyorsanız telefonunuza su içmeyi hatırlatıcı uygulamalardan indirmeyi deneyebilirsiniz.)

7) Egzersiz yapmamak

Spor salonuna giden insanların spor yapmayı çok sevdiğini mi düşünüyorsunuz? Hayır. Onlar spor yapmayı değil, iyi görünmeyi ve sağlıklı olmayı sevdikleri için spora gidiyorlar. Sizin de bu düşünceyi kabul etmeniz ve spor yapmayı sevmeseniz bile iyi görünmek istediğiniz için spora gitmeniz gerekiyor! İyi görünmek istemiyorum bahaneleri ise bariatrik cerrahi operasyonundan sonra maalesef kabul edilmiyor :).

Spor salonuna gitmek istemiyorum bahaneleri içinde son derece güzel çözümlerimiz var. En basitinden düzenli olarak tempolu yürüyüşler yapabilir veya internetten bulabileceğiniz egzersiz videolarını evinizde uygulayabilirsiniz. İstanbul Bariatrics kliniğimizden de sizler için hazırlamış olduğumuz bariatrik cerrahi sonrası rahatlıkla uygulayabileceğiniz egzersiz programlarını içeren CD’lerimizden edinebilirsiniz.

8) Sürekli atıştırmalar

Öğünleriniz 3 ana ve 3 ara öğün olacak şekilde mutlaka planlı olmalı. Bu öğünlerin hepsinde de öncelikli olarak protein tüketilmeye dikkat edilmeli. Kısa süreli aralıklarla ağza atıştırmalık atılmasından MUTLAKA kaçınılmalı. Bu şekilde beslenmek hem midenizin genişlemesine hem de kısa dönemde geri kilo almaya başlamanıza neden olacaktır.

Öğünlerinizi planlayın, masaya oturun ve yemeğinizi yiyin. Doyduysanız bırakın ve 1 saat sonrasında kalan yemeğinizi yemeye devam etmeyin. Öğün saatiniz geçti ve artık bir sonraki öğününüzü beklemeniz gerekiyor! Hatta acaba mideniz değil de beyniniz mi acıktı? Kendinize bir sonraki öğün saatinize kadar bir uğraş bulun. Kitap okuyun, yürüyüşe çıkın, bilgisayarda oyun oynayın!

9) Çok fazla karbonhidrat tüketmek

Açlık anında beyin maalesef protein kaynakları yerine bisküvi, kek, kurabiye gibi karbonhidratlara yönelir. Bu tarz besinleri tükettiğiniz takdirde ise kan şekeriniz hızlıca yükselir, aynı hızda tekrar düşer ve tekrar açlık hissedersiniz. Sonucunda da kendinizi acıkıp karbonhidrat tüketmek gibi bir kısır döngünün içerisinde bulursunuz. Bunun önüne geçebilmek için günde ne kadar karbonhidratı hangi karbonhidrat kaynaklarından tüketirseniz sağlıklı beslenmeyi engellemeyeceğinizi bilmeli ve ona uygun bir şekilde beslenmelisiniz.

10) Operasyon sonrası kısa dönemdeki hızlı kilo kaybının sonsuza kadar devam edeceğini düşünmek

Önceki maddelerde de sıkça üzerinde durduğum bu konu, geri kilo alımına kadar gidebilecek kötü sonuçlar doğuran en yanlış düşünce. Operasyonun gerektirdiği üzere ilk aylarda verilen kilonun (yanlış besin tüketilse bile), ileriki zamanlarda devam etmeyeceğinin bilincinde olunmalı. Operasyon sonrası ilk günden itibaren doğru beslenmeyi anlayıp uygulamadığınız takdirde geri kilo almaya başlanması kaçınılmaz bir son. Bunun bilincinde olup, sizin obez olmanıza neden olan alışkanlıklarınızı terk edip, yeni hayatınıza yeni sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızla devam etmelisiniz!!!

Yazar Hakkında

Fatma Kahraman

Ekibimizin diyetisyeni Sn. Fatma Kahraman’dır. Fatma Hanım beslenme diyetetik bölümünden mezun olmuş, ayrıca danışmanlığımızı yapan A.B.D New York’ta bulunan Lenox Hill Hospital’da bariatrik cerrahi sonrası beslenme konularında uzmanlaşmış kişilerden eğitim almıştır. Kendisi obezite ameliyatı öncesinde ve ameliyat sonrasında tüm hastalarımıza beslenme danışmanlığı yapmaktadır.

Yorum Bırakın