İstanbul Bariatrics | Blog

İstanbul Bariatrics

Obezite Cerrahi Sonrası Saç Dökülmesini Doğru Beslenme İle Engelle!

Bariatrik cerrahi sonrasında, hastaların genel büyük korkusu saç dökülmesidir. Obezite cerrahi sonrası özellikle telogen effluvium denilen, beslenme eksikliklerine ek olarak hastanın yaşam şekline (üzüntü, stres, vb.) bağlı olan saç dökülmesi türü görülmektedir.

İnsan saçı 2 evreden geçmektedir. Bunlardan ilki saçın oluşup büyümesi sürecini kapsayan anajen faz, bir diğeri ise büyümesinin durup pasif bir hale geçtiği telojen fazdır. Bütün saç telleri oluşumlarına anajen fazla başlarlar, belli bir süre uzadıktan sonra ise telojen fazına geçer. Bir saç teli, telojen fazında yaklaşık 100-120 gün kadar durur. Telojen fazından sonrasını saç dökülmesi takip eder. Herhangi bir anda bir bireyin bütün saçları incelenecek olsa, saç tellerinin yaklaşık olarak %90ının anajen fazında, %10 unun ise telojen fazında olduğu görülür. Saç telinin anajen fazdan, telojen faza geçmesinin en önemli nedeni çeşitli stres faktörleridir. Bu stres faktörlerinin yanı sıra, çok yüksek vücut ısısı, çeşitli enfeksiyonlar, travma, ani ve fazla derecede kilo kayıplarına neden olabilecek hastalıklar (kanser, karaciğer hastalıkları, vb.), hormonel bozukluklar, ameliyata bağlı katabolizma, akut kilo kayıpları, şok diyetler, anoreksi, yetersiz protein alımı, demir veya çinko eksiklikleri, yüksek metal toksitesi ve bazı ilaç (beta bloklayıcılar, antikoagülanlar, retinoidler, vb.) kullanımları da saç teli ömrünün kısalmasına neden olabilmektedir.

Obezite cerrahi sonrası hastalar, saç dökülmelerine neden olan bu faktörlerden ameliyata bağlı katabolizma ve ani kilo kayıplarına hali hazırda sahip olmaktadırlar. Bu nedenle yaşanan saç kayıplarının son derece normal olacağı bilinmelidir. Hasta özellikle aşağıdaki durumlardan birine veya daha fazlasına sahip ise, saç dökülmesinin nedenini özellikle beslenme hatalarında aramak gerekmektedir:

– Ameliyattan 1 yıl sonra saç dökülmesi hala devam ediyorsa,

– Saç dökülmesi ameliyattan 6 ay sonra başladıysa,

– Hasta besin alımında zorlanıyorsa ve/veya suplementasyon tedavisini uygulamıyorsa,

– Hasta beklenenden daha hızlı ve daha fazla kilo verdiyse,

– Besin maddesi eksikliğine bağlı başka belirtilere sahipse.

Beslenmeye bağlı olarak oluşan saç dökülmesinin nedeni ise protein, demir, çinko, A vitamini, bakır ve omega 3 eksikliklerinden birine veya daha fazlasına sahip olunması olabilir. Bu eksiklikler operasyon sonrası yapılan detaylı kan tahlilleriyle belirlenmekte ve mevcut eksikliği tamamlamak adına takviyeler verilerek saç kayıpları engellenmeye çalışılmaktadır.

Takviyelere ek olarak, doğru beslenmeyle de bu eksiklikler tamamlanmaya çalışılabilir. Eksikliğinde saç dökülmesine neden olabilecek besin maddeleri ve kaynakları aşağıdaki şekildedir:

– Demir; yağsız hayvan etleri, kuru baklagiller, ıspanak, koyu yeşil yapraklı sebzeler, badem.

– Çinko; kabuklu deniz mahsulleri, beyaz balıklar, yağsız hayvan etleri, börülce, bezelye, rüşeym, yulaf, esmer pirinç.

– A vitamini; koyu yeşil yapraklı sebzeler, havuç, tatlı patates, balkabağı, papaya, kayısı, kavun.

– Bakır; sakatat, midye, fındık, kuru baklagil, kuru meyveler, mantar, domates, patates, muz, avokado, üzüm.

– Omega 3; balık, deniz mahsulleri, ceviz, keten tohumu, badem, fındık, soya filizi, kuru fasulye, nohut, marul, lahana, brokoli, yeşil yapraklı sebzeler.

Yazar Hakkında

Fatma Kahraman

Ekibimizin diyetisyeni Sn. Fatma Kahraman’dır. Fatma Hanım beslenme diyetetik bölümünden mezun olmuş, ayrıca danışmanlığımızı yapan A.B.D New York’ta bulunan Lenox Hill Hospital’da bariatrik cerrahi sonrası beslenme konularında uzmanlaşmış kişilerden eğitim almıştır. Kendisi obezite ameliyatı öncesinde ve ameliyat sonrasında tüm hastalarımıza beslenme danışmanlığı yapmaktadır.

Yorum Bırakın