İstanbul Bariatrics | Blog

İstanbul Bariatrics

Obezite Cerrahisi ile yepyeni bir hayat…

Bu yazımda, obezite ameliyatının doğru ellerde yapıldığı ve iyi bir ekiple yola çıkıldığında, insan hayatını nasıl olumlu yönde değiştirdiğini, Hande hanımla yaptığım söyleşide anlatmaya çalıştım.

Hande Hanım ne kadar oldu ameliyat olalı?

1 yıl oldu ve 50 Kg gitti :)

obezite-tedavisi-1

Peki, nasıl karar verdiniz tüp mide ameliyatı olmaya?

Bir arkadaşım tüp mide ameliyatı oldu bu ekibe ve onun tavsiyesi ile sizi buldum. Daha sonra eski fotoğraflarına ve sonra ki haline bakınca ameliyat olmak istediğimi anladım ve araştırmaya başladım. Sizin dışınızda iki doktora daha gittim ama arkadaşımdan dolayı burası daha çok aklıma yatıyordu. Bir de buradaki her ay yapılan hasta destek toplantısı ve bir ekibin olması da bana çok cazip geldi, çünkü ben biraz motive edilmeye ihtiyacı olan biriyim.

Peki, şuan 1 yıl oldu kilo veriyorsunuz insanların size tepkisi nasıl oluyor?

Çok güzel tepkiler alıyorum hala vermem gereken kilolarım olduğu halde “artık yeter bu kadarı daha fazla kilo verme” diyor çevremdekiler. :) Ama eski halim o kadar kocamanmış ki inanamıyorum o halime. Birlikte çalıştığım arkadaşlarım bazen bana fotoğraflarımdan öncesi sonrası yapıyorlar ve hepimiz hayretle bakıyoruz fotoğraflara. “Biz bile farkında değilmişiz durumun ciddiyetinin” diye onlar da geçirdiğim değişme inanamıyorlar.

obezite-tedavisi-2

Nasıl hissediyorsunuz peki? Alışveriş yapabiliyorsunuz istediğiniz kıyafete sığıyorsunuz nasıl bir duygu?

Evet, muhteşem bir duygu, şimdilik yazlık bir şeyler alıp idare ettim ama kışa girerken giyecek hiç bir şeyim yok tabi çünkü eski pantolonlarım kocaman kalıyor. Gidiyorum hem bugünleri idare etmek için kıyafet alıyorum, bazen de gidip bir beden küçüğünü deniyorum. Spor hocam Sedat hocayla da konuşuyoruz git bir küçüğünü dene bir ay sonra git tekrar dene diye. O yüzden çok güzel keyifli 38 beden pantolon bile aldım. 52 beden pantolonlardan sonra tabi müthiş bir duygu bu.

Sanki başka bir insan değil mi?

Kesinlikle öyleydi.

Peki, eskiden spor yapabiliyor muydunuz?

Hiç yapmıyordum hatta nefret de ediyordum. Spor salonlarına üye olmuşluğumda vardı ama dondurup tekrar başlatıp bir senelik üyeliği iki ya da üç yılda bitiriyordum. Gitmediğim, gitmek istemediğim için.

obezite-tedavisi-3

Peki, şimdi nasıl başladınız?

Hocalarda hep söylüyorlardı zaten spor yapman lazım diye. Bende hocalarımı dinleyerek, bir spor salonuna arkadaşımla beraber yazıldım. O da bana destek oldu gitmeye başladım, bir ay gittim sonra zaten koşu bandında yürümeyi sevmiyorum, bari yürürken bir şey izleyeyim diye düşünüyordum, ama internetleri çalışmadığı için izleyemiyordum. Bende onu bahane ederek üyeliğimi iptal ettirdim. Aslında asıl amacım sevmediğim için spor yapmamaktı tabi ki.

Daha sonra siz bana bu konuda destek olup bir spor hocasına yönlendirdiniz iki spor hocası değiştirdikten sonra şimdi düzene soktum. Önceden çalışmadığımız günlerde “sen kendi başına yürü” diyordu spor hocaları ve yapmıyordum tabi ki, ama randevunuz olduğunda mecburen gidiyorsunuz spora. Şimdi seviyorum spor yapmayı. Karşılığını alınca insan daha da çok motive oluyor, ayrıca önceden bir saatte yürüdüğünüz yolu şimdi kırk dakika da ya da yarım saatte yürüyorsunuz. Bu inanılmaz bir motivasyon.

1 yıl oldu 50 kg gitti şimdi var mı bir hedefiniz?

Tabi daha var diyetisyenim Fatma hanımla görüştüğümde 6 ya da7 kilo kaldı o kiloları da verince biz bilimsel olarak istediğimiz hedefe geldik ve yüz de yüz başarılı olduk diyebiliriz dedi. Benim hedefimde ise 15 kilo vermek var. 10 kilo versem yine ideal, ama ben O 5 kilonun da ömür boyu benim kilo alıp verme payım olsun istiyorum.

Ameliyat olacağınız zaman sizinde kafanızda korkularınız vardır elbette şuan bu sohbetimizi okuyanlara ne demek istersiniz?

Benim en büyük endişem, geceleri çalışan ve yaşayan biriyim. Gece hayatını da alkol almayı da çok seviyorum. Çok küçük yaşlarda başladım içmeye ve 23 senedir de içki içiyorum. Ameliyat sonrasında ben artık içemeyecek miyim? Yemeğe gittiğimde eğlenemeyecek miyim? Ben artık bara gidemeyeceğim gece hayatım bitecek diye korkuyordum. Kendim için tüp mide ameliyatımdan sonra iki ayım dolduğunda “Ben artık alkol içebilir miyim” diyen hastalardan olacağım diye düşünüyordum. Sonra ameliyata girmeden kendi kendime düşündüm ve karar aldım. Alkol çok fazla bir kalori ve ortada bu kadar büyük bir emek varsa ben bir sene içmeyeceğim diye kendime söz verdim. Doktorlarıma da, beslenme günlüğümde alkol görürseniz eğer bana kızın dedim. Ama sonuç olarak kararımın arkasındayım ve bir yıldır hiç alkol içmedim. Meyhaneye de gittim, yemeğe de, bara da ve hiç alkol almadım ve son derece de keyif aldım, girdiğim tüm ortamlardan. Sadece barda biraz zor oluyor tabi bütün geceyi bir elma suyuyla geçirmek ama J çokta önemli değil. Yani beni korktuğum gibi sosyal hayatımdan alıkoymadı, kendimi hiçbir şeyden kısıtlamadım.

Zaten, sonrasında aldığınız keyif ve mutluluk her şeye bedel oluyor. Şuan insilün direncim yok ki ilaçla bile düşmüyordu, horlamıyorum, dizlerim ağrımıyor, karaciğer yağlanmam bitti, istediğim kıyafeti giyiyorum. O kadar büyük olumlu getirileri var ki, hiç düşünecek, korkacak bir şey yok.

Pişman değilsiniz değil mi?

Asla, keşke daha önce bu şişmanlık ameliyatını duysaydım ve ameliyat olsaydım. Tüm bu şişmanlık hastalığı ile mücadele eden herkese öneriyorum.

Ve sizlere de ayrıca teşekkür ediyorum önceden ofis içinde su sebiline bile tekerlekli sandalyemi sürüyerek giderken şimdi spora gidiyorum.

Yazar Hakkında

Pınar Özer

Kliniğimizin obezite koordinatörü Sn. Pınar Özer Türkiye’nin önde gelen iki başarılı fitness kulübünde edindiği 8 yıllık hizmet sektörü tecrübesinden sonra kliniğimizde obezite koordinatörlüğü görevini üstlenmiştir. Kendisi obezite ameliyatı öncesinde ve sonrasında hastalarımızla ilgili tüm konularla yakından ilgilenip destek olmaktadır.

Yorum Bırakın