İstanbul Bariatrics | Blog

İstanbul Bariatrics

Obezite Cerrahisi Sonrası Takip…

“Obezite cerrahisi sonrasında takip” sözü size ne ifade ediyor? Ne demek? Neden önemli? Olmasa ne olur? Bu yazımda sizlerle mide küçültme ameliyatı sonrasında ki tüm bu soruların cevaplarını paylaşacağım.

Öncelikle mide küçültme (tüp mide, gastricbypass, duodenal switch) ameliyatları diğer hiç bir tıbbı girişimle eş tutulamaz, sebebiyse bu tarz ameliyatlar uzun vadeli bir takip gerektirir. Diz ameliyatı ya da trioid ameliyatı olduğunuzda yaralarınız iyileşir ve ekstra bir durum olmazsa doktorunuzla ilginiz kalmaz. Ama mide küçültme ameliyatı geçiren kişiler için durum farklıdır, farklı olmalıdır. Fakat buradaki farklılık yaraların iyileşme süreciyle ilgili değildir.

Mide küçültme ameliyatı, ameliyattan iki saat sonra yürüdüğünüz, bir hafta sonra normal hayatınıza döndüğünüz, 6. Haftanın sonunda da iç yaralar tamamen iyileştiğinde cerrahi açıdan hiç bir etkisi kalmadığı, laparoskopik ameliyatın mucizesini yaşadığınız bir girişimdir. Tabi doğru ellerde yapıldığı takdirde! Velhasıl obezite ameliyatı sonrası size yardımcı olacak bir ekibin olması çok önemli.

Neden?

Nedeni şu ki, ameliyat sonrasında mideniz küçültülüyor ve doğal olarak tüm beslenme alışkanlıklarınızın da değişmesi gerekiyor. Herkesin duyduğu ve hep söylediği “İlk zamanlar sıvı, sonra püre ile besleniyorsun” peki sonra? Sonra da Allah ne verdiyse… Dışardan böyle ezbere gidilebilecek bir durum gibi gözükse de bu iş o kadar detay gerektiriyor ki kendi başınıza halletmeniz çok zor. Bu süreci sizin için hazırlayan, planlayan, takip eden bu işin uzmanı olan bir bariatrik diyetisyen olması şart!

Neden önemli derseniz de, bu iş deneme yanılma yöntemi ile yapılacak bir iş değil çünkü tüp mide sonrasında her lokmanız altın değerinde. Sonra vitamin, protein kullanımı, bunlar olmazsa olmazımız zaten. Hepsini nasıl ve ne kadar kullanacağınızı biliyor olmalısınız. Bilmelisiniz ki bu ameliyat mucizevî bir olay değildir. Prof. Dr. Mehmet Ali Yerdel’in dediği gibi “Bu ameliyat altın bir anahtar, bu anahtarı kullanmayı çok iyi öğrenmelisin ve hiç kaybetmemelisin” yani ameliyat sonrasında düzenli beslenip, egzersiz yapmazsan 1,5 yılsonunda kilo vermen durduğunda tekrar geri kilo alabilirsin. Geri kilo almanın yanında saç dökülmesi, tırnak kırılması, halsizlik gibi önlenebilecek durumları yaşamamak için, yeni hayata daha çabuk adapte olmak için yanında bir ekip olması hayatını daha kolaylaştırmış ve yaşam kaliteni arttırmış olacak.

Obezite ameliyatları günümüzde artık çok sık yapılır durumda ama sonrasında yapılan takip maalesef sıfır, insanların protein kullanmadıklarını duyuyorum vitamin deseniz söz konusu bile olmamış, ilk haftalarda katı gıda yemeye çalışanlar bile var. Ve üzülüyorum açıkçası bu durumlara. İsterim ki bu ameliyatı yapan her hastane ameliyat sonrasında da takip yapsın. Fakat ne yazık ki mide küçültme ameliyatları sonrasında ömür boyu takip prensibi ile kurulmuş iki profesör ve bir uzman cerrahın yanında bünyesinde psikoloğ, diyetisyen, laborant ve koordinasyon ekibi barındıran tek klinik İstanbul Bariatrics’tir.

Biz, İstanbul Bariatircs ekibi olarak da Size nasıl besleneceğinizi, yeme bozukluğunuzla nasıl baş edeceğinizi, neden spor yapmanız gerektiğini öğretiyoruz. Arıyor takip ediyoruz, ameliyat sonrasında 3. Ayınızda ve 1.2.3.Yılınızda kan tetkikleri istiyor her şeyin yolunda olduğundan emin olmak istiyoruz. Aylık yaptığımız toplantılarımıza her ay olmasa bile mümkün olan zamanlarda katılmanızı, söylenenlerin dışına çıkmamanızı istiyoruz. Unutmayın ki, size söylenen her şey bilimsel gerçekliğin yanında tecrübeyle sabittir. Ve tüm mide küçültme ameliyatları sonrasında arkanızda bir ekibin olması hayat kalitenizi %100 oranda arttırır…

Yazar Hakkında

Pınar Özer

Kliniğimizin obezite koordinatörü Sn. Pınar Özer Türkiye’nin önde gelen iki başarılı fitness kulübünde edindiği 8 yıllık hizmet sektörü tecrübesinden sonra kliniğimizde obezite koordinatörlüğü görevini üstlenmiştir. Kendisi obezite ameliyatı öncesinde ve sonrasında hastalarımızla ilgili tüm konularla yakından ilgilenip destek olmaktadır.

Yorum Bırakın