İstanbul Bariatrics | Blog

İstanbul Bariatrics

Operasyon Öncesi Hazırlık Dönemi

İstanbul Bariatrics bünyesinde yapılan tüm şişmanlık cerrahisi ameliyatlarına giren üç cerrahtan biri olarak, bu yazımda ameliyat öncesi sürece ilişkin bazı tavsiyelerde bulunmak ve bunların öneminden bahsetmek istiyorum.

Obezite hastalığına yakalanmış bir insan olarak, yıllardır kilo alıp vermekle mücadele ediyorsunuz. Rahat uyuyamıyor, rahat hareket edemiyorsunuz. Tüm bunların yanında sağlık sorunları ile mücadele ediyorsunuz. Ve sonuçta, şişmanlıktan dolayı yaşadığınız sıkıntılara son verip obezite ameliyatı olmaya karar verdiniz.

Artık bu andan itibaren, bir kaç noktayı tekrar hatırlatmakta fayda var.

Obezite kronik bir hastalıktır.

– Bugün için bilinen en etkin tedavi cerrahidir.

– Obeziteyle mücadele bir ekip işidir, ameliyat oldun hadi güle güle durumu değildir.

Diyelim ki bunların farkındasınız, konuyu çok iyi araştırdınız ve ekibinizi buldunuz. Ekibinize güveniniz tam, emin ellerde olduğunuzu bilmenin verdiği rahatlıkla ameliyat gününü beklemeye başladınız. Yalnız bu bekleyiş oturarak olmayacak. Bu dönemde yapacağınız bazı şeyler ameliyatınızın daha güvenli, daha kolay geçmesini sağlayacak. Ameliyat sonrası sürece uyumunuz da bir o kadar kolay olacak.

Ameliyat öncesi diyet yapın

”Nerden çıktı bu ameliyat öncesi diyet”

”Zaten10-15 gün sonra ameliyat olacağım bırakın da istediğim şeyleri rahat rahat yiyeyim” diye düşünebilirsiniz. Ama bu düşünce son derece yanlış olur.

Genelde obez hastaların karaciğerleri çok yağlı ve büyük olur. İşte ameliyat öncesi diyetin asıl hedefi bu yağlı ve büyük karaciğeri ameliyata kadar olabildiğince küçültmektir. Bu sayede ameliyatınız daha kolay ve güvenli yapılabilir. Büyük bir karaciğer nedeniyle dar bir alanda çalışmak bazen cerrahi ekibi oldukça zorlayabilir. Bu yüzden ameliyat öncesi diyetin önemini iyi kavramak gerekir. Amaç diyeti günlük 1000 kalori ile sınırlamak ve kilo vererek karaciğeri küçültmektir.

hazirlik-donemi-1

Ameliyat öncesi aktif olun

Obezite ameliyat öncesi dönemde küçük küçük egzersizlere başlamak önemli. Sırılsıklam olana kadar spor yapmanızı beklemiyoruz elbette. Ama evin etrafında yürüyün çıkın bahçede yürüyün. Fırsat buldukça yürüyüş yapın. Bunu yaparsanız kalbiniz akciğerleriniz ameliyata daha rahat bir şekilde girer. Egzersiz yapın, süresi zamanı mekânı önemli değil, yeter ki yapın.

Nutrisyonel destek

Ülkemizde her 10 obezden 8’inde D vitamini eksikliği olduğunu biliyor muydunuz?

Ameliyat sonrası uzun süre vitamin desteği almanız gerekecek. Vitaminlerin vücudumuz için ne kadar önemli olduğunu unutmayın. Multivitamin tabletlerine ameliyat öncesi dönemde başlamak sizin için avantaj olabilir. Ameliyat öncesi dönemde vitamin depolarınız iyice dolsun ki ameliyat sonrası süreçte eksiklikler görülmesin.

Doğru yemek yeme egzersizleri

Türk toplumu olarak çoğumuzun yemek yeme alışkanlığının bozuk olduğunu söyleyebiliriz. Bunların başında da hızlı yemek yeme gelir. Emin olun, ameliyat öncesi dönemde doğru yemek yemeğe yönelik pratik yapmanız ameliyat sonrası dönemde sizi çok rahat ettirecektir. Yemeğinize ve kendinize odaklanın, dış uyaranlardan (Tv, gazete, sohbet, vs) sıyrılın konsantre olun. Yavaş yiyin, lokmalarınızı çok çiğneyin. Bunu yaparsanız ağzınıza attığınız her lokmadan daha çok tat aldığınızı anlayacaksınız ve bu hoşunuza gidecek. Porsiyonları yavaş yavaş küçültün, gözünüzü doyurma önceliğinden vazgeçin artık.

Bol su için

Çoğumuzun yaptığı bir hata, yeterince su içmiyoruz. Ne zaman ki vücudumuz yeter artık deli gibi susadım, su iç sinyalini verene kadar su içmiyoruz. Sonra 3-4 bardak suyu arka arkaya içiyoruz ve yeni bir susuz kaldım sinyaline kadar bekliyoruz. Bu da son derece yanlış bir davranıştır. Ameliyat öncesi dönemde günlük 1,5-2 litre su içmeyi alışkanlık haline getirin. Bunu görev olarak kabul edin ve suyu yanınızdan ayırmayın. Belli aralıklarla küçük porsiyonlar halinde su içme alışkanlığını kazanın. Bu şekilde yaptırdığımız takdirde, ” Ben ameliyattan sonra hiç lıkır lıkır su içemeyecek miyim?” endişesini yaşamamış olursunuz. Unutmayın, düzenli olarak su içen bir insan hiç bir zaman lıkır lıkır su içme ihtiyacı duymaz.

Ve yine unutmayın ki, ameliyat sonrası dönemde yeterli su içmek hayati öneme sahiptir.

Yazar Hakkında

Ozan Şen

Deneyimli cerrah arkadaşımız Op. Dr. Ozan Şen cerrahi ekibimizin önemli bir parçasıdır. Ankara Üniversitesi kökenli Dr. Ozan laparoskopik cerrahide ciddi deneyim sahibidir ve 5 yıllık “bağımsız” çalışmanın ardından ekibimize katılmıştır.

Yorum Bırakın