İstanbul Bariatrics | Blog

İstanbul Bariatrics

Tüp Mide Ameliyatı ile Hayata Yeniden Başlamak

Oğuz, çok genç yaşına rağmen büyük sorumlulukları olan genç bir iş adamı ve aynı zamanda eski bir obez.  Oğuz daha önce tüm sorumluluklarının yanı sıra bir de obezite ile mücadele eden bir savaşçı. Ta ki yollarımız birleşene kadar.  Oğuz şimdi 60 kilo vermenin, yaşının insanı olmanın, rahat uyumanın, rahat yaşamanın en önemlisi sağlığının tadını çıkarıyor. Oğuz şuan 23 yaşında tekrar doğmanın keyfine varıyor. Hikâyenin buradan sonrasını soru cevap şeklinde dilimiz döndüğünce sizlerle paylaşıyoruz. Eminiz ki kendinizden çok şey bulacaksınız.

Oğuz,  öncelikle sana hastalarımıza en çok sorduğum soruyu sormak istiyorum. Mide küçültme ameliyatı olmaya karar vermendeki en büyük etken neydi?

Birçok sebebi vardı ama son zamanlarda kıyafet bulamıyor, kendimi yaşlı hissediyordum. Rahat uyuyamıyor rahat dolaşamıyordum. Öyle ki artık dışarı çıkmamaya ve kötü alışkanlıklar edinmeye başlamıştım.

Sen bir de yaşına rağmen ciddi ve büyük bir şirketin başındasın.

 Evet, sürekli toplantılar ve sosyal bir ortamın içindeydim ama bir süre sonra kendimi soyutlamaya, insanların bakışlarından rahatsız olmaya ve içime kapanmaya başlamıştım. Sonra tüp mide ameliyatı olmaya karar verdim ve sizinle irtibata geçtim.

Peki, nasıl buldun bizi?

İnternetten buldum. Ve hasta videolarını izlemeye başladım, böylelikle hastane sürecini de tamamen görmüş oldum. O videolar sürece hâkim olmak için çok faydalı gerçekten. Ve hastaların hiç sıkıntı yaşamadıklarına şahit oldum.  Başka da çok yer araştırma gereği hissetmedim açıkçası baktım hiçbir olumsuz yorum ya da olumsuz sonuç yok burada olmaya karar verdim. Ve şuana ne kadar doğru bir karar verdiğimi de anlıyorum.

Peki, senin hastane sürecin nasıl geçti? Ağrın oldu mu? Miden bulandı mı?

Ben çok evhamlı bir insan olmama rağmen hiç sıkıntı yaşamadım ve ameliyat olduğum günden bu güne kadar ne bir ağrım oldu ne de istifra ettim.  Sadece yatmaktan ve çoraplardan sıkıldım o kadar. Onun dışında sizin ve hastane personelinin ilgisi çok iyiydi.

Hastaneden üç gece sonunda çıktın. Peki, ne zaman normal hayatına döndün?

Ben hastaneden çıktığım gün işe başladım.  Öğlen hastaneden taburcu oldum akşam saat beşte İnegöl’de ofisimdeydim. Ve hiç dinlenme ihtiyacı da hissetmedim. Hastaneden taburcu olduğum gün işimin başındaydım!

obezite-ameliyati-oncesi

Nasıl hissediyordun kendini peki? Ağrı, halsizlik ya da herhangi bir şey?

Yok, hiçbir ağrım ya da sıkıntım olmadı, sadece oturup kalkarken bir his oluyordu o kadar. Başka hiçbir fark yoktu mide küçültme ameliyatı olmadan önceki halimden, koş deseler koşabilirdim sanki hiç ameliyat olmamış gibi hissediyordum kendimi.

Tüp mide ameliyatı birçok yönden hayatını değiştirdi ama en çok sana “iyi ki bu ameliyatı olmuşum” dedirten ne oldu?

O kadar çok var ki hangisini anlatsam bilemiyorum. O kadar toplum baskısı varmış ki üstümde ameliyat olunca anladım, annemin bile bana bakışı değişti. Şuan bana hayranlıkla baktığını görebiliyorum. Uyku düzenim değişti, sabahları yorgun kalkıyordum o geçti. Sağlığım geri geldi en önemlisi insanların bana bakışı değişti. Kendime güvenim geldi, istediğim kıyafetleri giyebiliyorum, önceden yaşlı ve hantal biriydim şuan yaşımın insanı oldum 23 yaşında biri gibi giyinip, yaşayabiliyorum. Geçen gün gittiğim bir mağazada denediğim tişört büyük geldi ve küçük bedenini istediğimde en küçüğünün olduğunu öğrendim o an yaşadığım mutluluk çok değişik ve güzeldiJ

Mutlaka mide küçültme ameliyatın öncesi sende de vardır o korku. Ameliyat sonrası hiç bir şey yiyemeyecek miyim?  Sekiz ay oldu ve şuan nasıl beslenmen,  korkulduğu gibi hiç bir şey yiyemiyor musun?

İlk bir ay bir geçiş dönemi oluyor ve sonra alışıyorsunuz ve en önemlisi bilinciniz değişiyor. Yani bir süre sonra bu kadar yemeğin size yettiğini anlıyorsunuz.  Yemek seçerken size yararlı olacak yemekleri seçiyorsunuz. Canım yanlış bir şey yemek istediğinde gidip aynaya bakıyorum ve düşünüyorum “eğer bunu yersem bu aynada gördüğüm olmaz “diyorum. Birinden birini seçmem lazım ve ben sağlıklı olmayı seçiyorum. Herkes et mi yiyor bende yiyorum koca porsiyonlar yemesem de yiyorum ve o bana yetiyor. Bir de ben hep deneme yanılma ile bulurum doğrularımı siz bana abur cubur yeme dediğiniz ama ben sizi dinlemeyip yediğimde bir baktım kilo veremiyorum ondan sonra hemen bıraktım. Sonucuna baktığınız zaman hiç korkulacak bir durum değil beslenme.  Tabi burada sizin desteğiniz hep devredeydi her zaman destek oldunuz bana.

Sen çok sosyal birisin tüp mide ameliyatı seni sosyal hayatından kısıtladı mı?

Kısıtlamayı bırakın ameliyat öncesi ben bu kadar sosyal biri olduğumun farkında değildim. Alkol de önceki kadar içmiyorum ama arada yine alıyorum zaten çok az içmek yetiyor artık. Ben bir de arkadaşlarla bir restorana gittiğimde yemek sipariş vermek zor olur diye düşünüyordum. Hiç beklediğim gibi sıkıntı yaşamadım.  Düşünsenize daha önce kıyafet bulmadığım için gitmediğim düğünler oluyordu. Şimdi sabah öğlen akşam ayrı giyiniyorum. J

obezite-ameliyati-sonrasi

Peki, eski haline dönmek desem sana?

Allah korusun. Şuan bir kilo bile alsam hemen anlayıp spor salonuna atıyorum kendimi. Tekrar eskiye dönmemek için elimden ne geliyorsa yaparım.

Peki, bu mide küçültme ameliyatı sevgilinle ilişkini nasıl etkiledi?

Onunla bu konuyu çok konuşuyoruz. Biz çocukluktan beri birlikteyiz ve o benim 80 kilo, 100kilo, 130kilo halimi biliyor. “Önceden kilolusun tamam ama sana yakışıyor”  diyordu. Şuan “eski halin gibi olsan yüzüne bakmam “diyor. Ayrıca sadece beden olarak değil psikolojimden tutun duruşuma kadar değiştim. Her şey değişti, şimdi bakıyorum mesela annemin, sevgilimin, kardeşimin bana bakışlarından şuan beni gerçekten beğendiklerini anlıyorum. Annem bile o kadar korkmasına rağmen “iyi ki mide küçültme ameliyatı oldun” dedi sonunda.  Kendi kız arkadaşımın dışında da başka bakışları çok fark ediyorum artık. Önceden arabanızla ya da isminizle ilgilenen kızların, şimdi hakkınızda hiçbir şey bilmeden sadece sizden etkilendiklerini görünce, sizin karşı taraftan bir beklentiniz olmasa bile beğenilmek çok hoşunuza gidiyor. Önceden kız arkadaşlarım “biz kendimize süsleniyoruz” derlerdi ve ben anlamazdım. Şimdi bakıyorum gerçekten öyleymiş. Ben şuan sadece kendim için süsleniyorum. İnsanların beni güzel görmesi çok hoşuma gidiyor.

Sarkman oldu mu peki?

Hiç olmadı diyebilirim karnımda çok küçük bir çizgi var ki o da iki hafta düzenli spora gidince gitti. Artık vücut yapacağım. Fitness hocamla karar verdik artık vücut yapacağız. Benim sarkmamış olmam da sporun önemi çok büyük.  İyi ki sizi dinlemişim ve spor yapmışım.

Bakıyorum şuan kollarına gerçekten hep bu kilodaydın sanki. Hiçbir sarkma yok.

Şuan senin gibi şişmanlık ameliyatı olmayı düşünen insanlara ne demek istersin?

Bir saat bile geçirmek zaman kaybı o kiloda o psikolojide bir saatimi bile geçirmek istemem şuan. Tabii ki benim içim rahat ekip olarak gerçekten kendini kanıtlamış bir ekipsiniz. İlgi olarak zaten çok ilgilisiniz. Bazen ameliyat olmadan önce, ameliyat sonrası bu kadar ilgi görmem diye düşünüyordum ama hastane sürecinde, dediğim gibi biz çok evhamlı bir aile olduğumuz için aklımıza takılan bir şey olursa gece saat bir de olsa iki de olsa ben ayrı annem ayrı arayıp soruyorduk.  Ve şuanda hala aynı durum geçerli o yüzden başarılı ve güvenilir bir yerde olduktan sonra hiç korkulacak bir durum yok. Ben hep diyorum haberlerde her zaman kötü şeyleri haber yapıyorlar benim gibi iyi örnekleri haber yapmıyorlar mesela.  Geçirdikleri her dakika kendileri için kayıp.  Ben ameliyat olmadan önce gece yatarken hep bugünlerin hayalini kuruyordum. Haziran ayı olacak ve ben 80 kilo olacağım diye. Tamda hayal ettiğim gibi oldu. Şuan mağazaya girmek istemiyorum çünkü hep kıyafet alıyorum maddi sıkıntı yaşayacağım sonunda Jşaka bir yana çok mutluyum şuan ki halimden.  60 kilo verdim tabi büyük fark. Ve en önemlisi sağlığımı kazandım.

Yazar Hakkında

Pınar Özer

Kliniğimizin obezite koordinatörü Sn. Pınar Özer Türkiye’nin önde gelen iki başarılı fitness kulübünde edindiği 8 yıllık hizmet sektörü tecrübesinden sonra kliniğimizde obezite koordinatörlüğü görevini üstlenmiştir. Kendisi obezite ameliyatı öncesinde ve sonrasında hastalarımızla ilgili tüm konularla yakından ilgilenip destek olmaktadır.

Yorum Bırakın