İstanbul Bariatrics | Blog

İstanbul Bariatrics

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası 57 Yaşında Hayatın Baharını Yakalamak

Obezite hastalarımızın gözünden yayınlamaya devam ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki, biz her ne kadar gecemizi gündüzümüzü bu işe vermiş olsak da, obezite hastalığına yakalanmış bir kişiyi obezite ameliyatı olan bir kişiden daha iyi kimse anlayamaz. Bunun önemini bildiğimiz için de sizlere örnek olması, yol göstermesi, süreçle ilgili bilgi sahibi olmanız için hastalarımız ile röportajlarımızı tıpkı youtube kanalımızdan izlediğiniz gibi bire bir yansıtıyoruz…

obezite-ameliyatiAni Fügen Hanım 57 yaşında 163 kg bir ev hanımı ve kilolarından kaynaklı oluşan diz rahatsızlığı sebebi ile walker denilen yürüteç yardımı ile yürüyor. Tesadüfen bizi öğrenmesi ile hayatı olumlu yönde değişmeye başlıyor. Kendisinin hikâyesini yine kendisinin ağzından aynen sizlere aktarıyorum…

Fügen Hanım, bizi nasıl duydunuz nasıl karar verdiniz tüp mide ameliyatı olmaya?

Bir arkadaşım vasıtası ile sizi öğrendim, sonra internet üzerinden araştırdım ve en başta iki deneyimli profesörün ameliyata girmesi beni çok etkiledi ve güvenmemi sağladı dolayısı ile hocalarımıza geldik.

Ne kadar doğru bir adrese geldiğimi de tüp mide ameliyatım öncesinde ve sonrasında çok iyi anladım. Çok şükür çok rahat bir ameliyat geçirdim,  arkasından çok iyi bir dönem geçirdim hem doktorlarım Prof. Dr. Mehmet Ali Yerdel, hem de diyetisyen Fatma hanımın kontrolü altında çok rahat olarak 5. Ayımı tamamladım. Çok şükür çok memnunum.

Peki, neler değişti hayatınızda mide küçültme ameliyatından sonra?

Bu değişikler açısından ben kötü bir hastayım esasında çünkü benim bel, omuz problemim olduğu için yani onlar olmasa ben mide küçültme ameliyatı olduğumu bile anımsayamayacak durumda olurdum. Tabi kilolar verildikçe sığamadığınız koltuklara sığıyorsunuz nereye gitsem koltuğumu değiştirmem gerekiyordu oturamadığım için,  şimdi ona gerek yok mesela. İlerde tedavim başlayacak belim için bu sebeple kilo veriyor olmamda benim için çok faydalı.

Mide küçültme ameliyatı sonrasında beslenmeniz nasıl gidiyor peki?

Beslenme de çok rahat aslında bu bizim yaptığımız bir başarı değil doktorlarımın yaptığı bir başarı çünkü biz yapabilseydik zaten bu durumlara gelmezdik. Şuanda onların yaptığı bir mideyle zaten yiyebileceğimiz miktar azalmış oluyor fakat gözümüz arkada kalmıyor çünkü tok olara kalkıyoruz. Böyle büyük bir faydası var.

Peki, günlük beslenme listenizi tutuyorsunuz.

Ben tüp mide ameliyatımdan bu yana sabah içtiğim sudan akşam yatana kadar sıvı ve ya katı hepsini gramlı olarak yazıyorum. İlk üç ay sabah öğle akşam tansiyon ve ateş ölçtüm sonraki iki ay ikiye indirdim şimdi beşinci ayım bitti ve şimdi bir kere tansiyon ve ateş olarak günlük tutuyorum.

Peki, bunun ne faydasını görüyorsunuz ne katıyor size?

Kendimi daha rahat takip edebiliyorum.  Hocalara geldiğimde de bugün tansiyonum yüksek çıktı desem dönüp baktığımda bir gün, beş gün, on beş gün önce neymişim her gün birlikte olmadığımızdan görmeleri açısından hem onlara kolaylık olsun, hem kendim için bir veri olsun diye böyle bir şey geliştirdim kendime. Memnunum onu yaptığıma benim kendimi takip etmem için faydalı oluyor.

Diyetisyen Fatma hanımla ne kadar sıklıkla konuşuyorsunuz?

İlk başlarda haftada bir istiyorlardı gelmediğim zamanda beni arayıp “nerdesiniz neden gelmediniz bu hafta”  gibi takip ediliyordum. Ama artık ayda bir istiyorlar ama yine de kendim o kadar rahatım ki hiç gelmesem olabilir diye düşünürken aranacağım ve “nerdesin “ deneceğini bildiğimden randevuma icabet ediyorum

Kaç kilo verdiniz peki?

35 kg verdim ama ben hareketsiz bir hastayım, yürüyüş yapamıyorum hareketlerim çok kısıtlı buna rağmen 35 kg verebildim ki bir de bunun üzerine yürüyüş yapabilen, yüzebilen hareket edebilen biri olsaydım bu daha fazla olurdu eminim…

Fügen hanımı diğer rahatsızlıkları için bir tedavi süreci bekliyor. Ama kendisi var olan hastalıklarını yenmek, yeni hastalıkların oluşmasını engellemek için en önemli kararı verip tüp mide ameliyatı olarak hayatına yepyeni bir yön verdi. Fügen Hanıma bu kısa ve güzel sohbetimiz için, kendisi gibi kilolarından hayat kalitesi düşmüş hastalara yol göstermek için hikâyesini bizle paylaştığı için çok teşekkür ediyorum.

Yazar Hakkında

Pınar Özer

Kliniğimizin obezite koordinatörü Sn. Pınar Özer Türkiye’nin önde gelen iki başarılı fitness kulübünde edindiği 8 yıllık hizmet sektörü tecrübesinden sonra kliniğimizde obezite koordinatörlüğü görevini üstlenmiştir. Kendisi obezite ameliyatı öncesinde ve sonrasında hastalarımızla ilgili tüm konularla yakından ilgilenip destek olmaktadır.

Yorum Bırakın