İstanbul Bariatrics | Blog

İstanbul Bariatrics

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Spor

Bu yazımızda, siz değerli tüp mide amaliyatı geçirmiş hastalarımızın “ameliyat sonrası hangi spor branşına yönelmeliyim, ne sıklıkta spor yapmalıyım ve ne zaman spora başlamalıyım” gibi sorularınıza cevap vermeye çalışacağım. Bunlara ek olarak, “tüp mide ameliyatından hemen sonra yürüyüş yeterli olur mu, yaptığım egzersizlerde hedef ne olmalı ve bu hedefleri belirlerken nelere dikkat etmeliyim” vb. sorularının cevabını kısaca vermeye çalışacağım.

Sizlerin de aklınıza gelen sorular olursa lütfen okurken not edin ve bu yazının sonunda vereceğim mail adresime yazın.

Gelelim merak edilen soruların cevaplarına. İlk olarak, spora ne zaman başlamalıyım?

Obezite cerrahisi sonrası özel bir durumunuz yok ise, ilk başta doktorumuzun ve sonrasında spor hocasının tavsiyeleri ile 1.haftanın sonunda kısa süreli yürüyüşlere başlanılabilir. Ancak unutulmaması gereken çok önemli bir noktaya tam burada değinmemiz gerekiyor. Ameliyat öncesi fazla kiloları taşıyan bacaklarınızın yıpranmış olma ve güçsüz olma ihtimali göz önünde bulundurularak bir yürüyüş programı ayarlanmalıdır.

Tüp mide ameliyatı sonrası kliniğimizden randevu alınıp spor hocamız eşliğinde egzersiz haritası çıkarmamıza yardımcı olan testlerin ( postür analizi, adım frekansı, esneklik, eklem hakimiyeti vb. ) uygulanması ve bu testlerin bize vermiş olduğu sonuçlara bağlı kalınarak sizlerin yaşam standartları ve yaşam şekli, fiziksel yeterliliği göz önünde bulundurularak bir egzersiz haritasını birlikte çıkarmamız gerekmektedir. Bu egzersiz haritası doğrultusunda hedefler belirlenmelidir.

Gelelim bir diğer sorumuz; Hedefler nasıl belirlenmeli?

Hedef belirlemekte öncelikle dikkat edeceğimiz önemli bir nokta belirlenen o hedeflere sürekli olarak ulaşmak ve yaşam standartlarımıza uygun gerçek rakamlar belirlemektir.

Örneğin; günlük 10.000 adım hedefi konulup bir gün bu rakamı yakalayıp diğer gün 8.000’de kalınmamalı. Bu koyduğumuz 10.000 hedefi sonucunda bacak ağrısı vb durumlar ile karşılaşılıp yaşam standartlarımız düşüyorsa bu bizim egzersiz haritasındaki sonuçlarımız ile ters düşeceğinden yanlış bir hedef olmuş oluyor.

Sizler de biliyorsunuz ki obezite cerrahisi geçiren her 100 kişiden 10 kişinin ameliyattan 10 yıl sonra, ameliyata girdiği kiloya geri dönme riski taşıyor. Hayat boyu bu yüzdelik dilime girmemek, bizim en büyük amacımız olmalıdır.

Hangi sıklıklar spor yapmalıyım?

Bu soru ve diğer sorularımızın temelinde yukarıda bahsetmiş olduğumuz egzersiz haritasına bağlı kalmamız gerektiğini bir kez daha söylemek istiyorum. Bu testlerin bize vermiş olduğu sonuçlar ile birlikte öncelikle kendimizi fiziksel olarak tanımalıyız. Yani örnek verecek olursak; 10.000 adım yürümemiz, aletli pilates yapmamız,bisiklet sürmemizi, çıkarmış olduğumuz egzersiz haritasına baktığımızda bizim ihtiyaçlarımızı ne denli karşılar öncelikle bunu sorgulamamız gerekir. Bu yüzden sporu, özellikle, ilk başta bizimle veya başka bir spor hocasi ile yapmaniz en doğru hareket olacaktır. Bizim ile birlikte yapamayan, şehir dışında olan hastalarımızın ise bizimle iletişimlerini daha sıkı tutarak, tavsiyelerimiz doğrultusunda egzersiz yapmaları çok önemli bir husustur.

Mide küçültme ameliyatından sonra, yani yoğun kilo kaybı döneminde, kas kütlenizi belirli bir düzeye attırmak, duruş bozukluklarının önüne geçeceğinden dolayı düzenli beslenme, düzenli vitamin kullanımı, aktif dinlenme ile desteklenmesi oldukça önemlidir.

Mide küçültme ameliyatı sonrası ilk günkü heyecan ile spor dolu, sağlıklı bir yaşam dilerim.

Bir sonraki yazımda, klinikte veya telefonda görüşmek üzere…

Sağlıcakla ve zinde kalın!

Yazar Hakkında

Ahmet Utaş / Vesna Podanin

İstanbul Bariatrics Spor Danışmanları

Yorum Bırakın